www.vrcholeni.cz  ()

2017 Gyaji Khang 7074 m.CZ – zapomenutá hora

Ahoj, tak trochu se zpožděím přidáváme ještě takový stručný popis celé akce: 

Gyaji Khang (7074 m n. m.) 

Prvovýstup SZ stěnou a první český výstup západním hřebenem.

 Pro letošní rok jsme si po roční vynucené zdravotní přestávce vybrali „nízkou“ sedmitisícovku Gyaji Khang. Patřila mezi naše vytipované kopce (výška, nekomerčnost, žádní Češi a už vůbec né ženy na vrcholu).

První výstup na Gyaji Khang se uskutečnil v roce 1994 v rámci smíšené nepálsko-japonské expedice. Podle všech údajů západním hřebenem, za použití více jak kilometru fixních lan. Ovšem pro cizince byla oblast až do roku 2002 uzavřena. Pokus zopakovat v témže roce prvovýstup se nezdařil.

V roce 2003 se česká expedice vedená K. Plechačem pokusila o prvovýstup SZ stěnou, dosažená výška asi 5800 m n. m.  Od té doby uspělo několik expedic, ale vždy variantou původní cesty, tedy západním nebo jižním a pak západním hřebenem.  Severozápadní ledovcová stěna tvořená od pohledu velmi členitým ledovcem stále odrazovala. 

Naším plánem byl od začátku výstup SZ stěnou. Z původního počtu čtyř účastníků stoupl nakonec počet až na 10, ale devět dní před odletem si jeden z účastníků po pádu ze střechy zlomil obě ruce a pochroumal koleno, takže nás odletělo 9 a dvě trekařky. Ty s námi putovaly pod BC a pak pokračovaly po „své annapurnské ose“.

Celá naše cesta byla naplánovaná na 30 dní v Nepálu (mimo jiné i z důvodu nižšího poplatku za víza). Dlouho jsme si rozmýšleli termín. Tradičně volíme podzim, ale podle téměř všech zápisů z této oblasti se zde leze až koncem září a v říjnu. Nakonec jsme dali na naše představy a odletěli již v polovině září. A dobře jsme udělali.

Po příletu do Káthmándú dva dni věnujeme nezbytným formalitám, nákupu vybavení základního tábora i jídla. Tradičně nevyužíváme servis (kuchaře a vybavení v BC, výškové nosiče), od místní agentury. I kuchyně je naše a hlavně si i vaříme sami. Několik členů expedice bylo v Káthmándú poprvé a tak se také věnují památkám. Pak již odjíždíme (ještě za deště) do hor. První den minibusem do Beshisaharu, druhý den již terénními auty po dost krkolomné cestě do Kota a pak následují 2 dni pochodu do historického městečka Fu (Phu Gaon) ve výšce drobně nad 4000 m n.m.). Je to velmi staré, původně tibetské město. Den trávíme aklimatizací a prohlídkou přilehlého posvátného chrámového návrší. Další den za pár hodin přicházíme do místa našeho základního tábora (4840 m n.m.). Počasí nám přeje, kromě prvního dne pochodu je již po zbytek expedice hezky, akorát občas nějaké ty mraky a trochu fouká.

Dva dni věnujeme stavbě a vybavení našeho BC, chystáme si věci, obhlížíme další cestu. Vypadá to dobře. Třetí den jdeme nahoru. Tonda s Laňkem (Antonín Bělík a Vít Auermṻller) variantou západního hřebene a nás zbývajících 7 se pouští do hledání cesty severozápadním ledovcem. Ještě ve spodní části cesty nacházíme postupně dvě trasírky, zřejmě jako pozůstatek prvního pokusu z roku 2003 a pak již jen kličkujeme a hledáme cestu velmi členitým ledovcem. Po třech dnech si necháváme část věcí jako depozit (6100 m n.m.) a vracíme se do BC. Cestou několikrát zahlédneme Tondu a Laňka jako malé tečky na hřebeni a oni zase pozorují nás a naší stopu jak se klikatí ledovcem.

V BC jsme opět všichni. Dva dni relax a opět nahoru, každý svojí cestou.  

Za dva dni jsme v místě našeho posledního tábora v 6100 m a třetí den stavíme poslední tábor výš, asi 6300 - 6400 m n.m.  Ráno vyrážíme postupně vzhůru. Trhlin již ubylo, ale ještě dost dlouho strmě stoupáme, až se dostáváme na téměř rovný, několikakilometrový úsek vedoucí k vrcholu. Olga s Pavlem jsou poslední, zato se zde, asi kilometr před vrcholem, potkávají s Tondou a Laňkem přicházejícími po hřebeni. I při velké snaze by se to takto nedalo dopředu naplánovat, ale je to tak. V rozsahu dvou hodin vystupujeme všichni dvěma cestami na vrchol. Přes občasné mraky jsou krásné výhledy. Na východ kousek od nás sedmitisícovka Nemjung, trochu více na sever Himlung. A nedaleko na jihovýchod se tyčí mohutná osmitisícovka Manaslu, kde loni vystoupil Tonda s Laňkem, (v roce 2006 vystoupil Pavel jako asi pátý Čech a Olga otáčela kousek pod vrcholem).

Postupně se vracíme každý ke svým stanům, poslední již za tmy.

A bez potíží (i když dosti unaveni) následující den všichni sestupujeme až do základního tábora.

Balíme a stejnou cestou jsme za několik dní opět v Káthmándú. Trochu zde slavíme a odlétáme v plánovaném termínu do 30 dní.

Na vrcholu 7. 10. 2017 od 14:30 do 16:30

SZ stěnou: Michal Vyroubal, Tomáš Kruml, Jaromír Sedlářík, Pavel Wronka, Vlastimil Mašek, Pavel Matoušek a Olga Nováková

Západním hřebenem: Vít Auermṻller, Antonín Bělík

Jak se později dozvídáme, dva Italové s horským vůdcem, které jsme potkali na treku cestou zpět, vystoupili asi o týden později na vrchol po našich stopách. To by znamenalo, že má cesta hned první přelezJ.

Pavel a Olga

P.S. Název na úvodní fotografii i výška hory byla několik dní před naším příletem změněna na upravený název a hora trochu "povyrostla". Aktuální výška i název je tedy v úvodu tohoto příspěvku. 

Seznam zjištěných předchozích úspěšných expedic:

1994 – podzim – Nepálsko - Japonská expedice (oblast zatím pro cizí expedice uzavřena) (Gupta Bahadur Rana, Taichi Fujimatsu) - trasa výstupu nejspíše západní hřeben, 1500 m fixních lan.

2005 – jaro - Francie (5) - Belgie (1) - varianta Z hřebenem - dodnes používaná cesta - Paul Marc Grobel + 5 členů expedice, vrchol 2.5.2005, 350 m fixních lan.

2005 – podzim – Japonsko – „normálka“ = Z hřebenem – Tsuji Hitoshi a dalších 6 Japonců + 5 výškových šerpů, vrchol 26.9.2005.

2008 – podzim – Francie (4), Nepál (3), Irán (4) – Z hřeben - vrchol 13. a 23. října

2012 – podzim – Francie (4) – Nepál (2) - Z hřeben - Pierre Jean Maurice Charlot + 6 na vrcholu 23.10.2012

 

 

 

 

2..11.2017

Tak a konečně přidány i fotky z druhé varianty výstupu - hřebenem, co podnikl Laněk s Tondou.

pm

27.10.2017

Doplněny fotografie druhé části. Promítání 11.11.v Bezuchově. 

Program na: 

http://hkbezuchov.me.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=211:bezuchovsky-sraz-2017&catid=81:informace&Itemid=498

 

 

 

19.10.2017

Konečně přidány první fotky - cesta do BC.

Pavel

Ahoj, za pouhých 5 hodin již odletíme z KTM, ještě pár hodin v baru, (náš oblíbený již nefunguje - info pro Bedu) tak jsou tu jiné, poslední nákupy a balení, ... jak se dostaneme domů, dáme i nějaké fotky a podrobněji samozřejmě 11.11.v Bezuchově kam jste zváni. 

Děkujeme za držení palců. Vše nám vyšlo opravdu skvěle, zejména počasí a podmínky.

Na vrcholu jsme byli v jeden den (7.10.2017) ze dvou směrů  (Tonda a Laněk klasicky Z hřebenem, zbytek "Českou" cestou,  prvovystup):

Pavel Matoušek, Olga Nováková, Tomáš Kruml, Vlastimil Mašek, Pavel Wronka, Michal Vyroubal, Jaromír Sedlářík, Vít Auermüller (Laněk), Antonín  Bělík, Tedy jsme si to opravdu užili.

Jen cestou zpět se nám 4 x rozpadl jeep a tak jsme si trochu užili cestování.. .. nakonec byl pátek 13. tak to asi tak mělo být.. ....

Pavel 

P.s. nabídka odvozu dobrá, jen netuším od koho, Jindra slíbil odvoz z letiště asi 19:30 ... 

 

8.10.2017

Vcera 7.10. vsichni vystoupili na vrchol a jsou v poradku v zakladnim tabore.

Pavel

 

21.09.2017

Tak jsme po docela zajimave cestě, kdy jsme trochu bojovali s přejetím potoků, na konečné a zítra už pěšky,...Cely den pršelo, ale ted uz se to trhá, tak snad už bude jen hezky,

Pavel 

20.9.2017

Konečně máme vše sbaleno včetně hromady nákupů, tedy jídla a hrncu....  a za chvíli (rano) vyrážíme na cestu. Základní tábor bude asi trochu jinde, než jsme zatím počítali, protože je společný i se sousedním kopcem. Tak uvidíme, naše původně plánovaná cesta asi nikdy nebyla postoupena.

Pavel 

14.9.2017

Odjez, tedy spíše odlet, už je velmi blízko, někteří již začínají balit, jiní už mají možná sbaleno. Do fotek jsme přidali fotku prvního účastníka, Jiřina, který ale s námi nakonec neletí.

Pavel 

 

10.9.2017 

tak do odletu zbývá již jen týden a jsou tu některé novinky. Podle posledních úprav Nepálských úřadů se nám trochu změnil název hory a taky stoupla její výška. To nám snad nezpůsobí vážnější problémy. Horší je, že právě před třemi dny se nám vážně zranil Jirka, leží v Olomoucké nemocnici a o odjezdu do Nepálu nemůže být ani řeči. Stav je sice již stabilizovaná, ale obě ruce zlomené a zavázané a tak je odkázán na krmení. To je již třetí zdravotní komplikace účastníků expedice, tak snad je to také již poslední. V květnu byl v nemocnici týden Pavel, v červnu Jarda trochu polámaný. 

Pokud to půjde, budeme podávat zprávy a snad již jen pozitivní.

Pavel

 

Posíláme odkazy na projekt na podporu vydání knihy "Cesty do podmořského světa" našeho kamaráda Michala Štrose. Bude také přednášet na podzim v Bezuchově.

https://www.facebook.com/michal.stros.1

https://www.hithit.com/cs/project/3555/cesty-do-podmorskeho-sveta

 

Seznam expedic (jak se nám je podařilo k dnešnímu dni zjistit): 

1994 – podzim – Nepálsko - Japonská expedice (oblast zatím pro cizí expedice uzavřena) (Gupta Bahadur Rana, Taichi Fujimatsu) - trasa výstupu nejspíše západní hřeben . 1500 m fixních lan.

2002 - Holandsko - Belgická expedice - neúspěšná - poprvé otevřen přístup pro zahraniční expedice

2003 - podzim - Česká expedice - severní stěna - ledovec - neúspěšná (Karel Plechač + 9), dosaženo asi 5800 m, možná i pokus Z hřebenem.

2005 – jaro - Francie (5) - Belgie (1) - varianta Z hřebenem - dodnes používaná cesta - Paul Marc Grobel + 5 členů expedice, vrchol 2.5.2005.

2005 – podzim – Japonsko – „normální trasa“ = Z hřebenem ? – Tsuji Hitoshi a dalších 6 Japonců + 5 výškových šerpů, vrchol 26.9.2005.

2008 – podzim – Francie (4), Nepál (3), Irán (4) – Z hřeben - varianta – vrchol 13. a 23. října

2010 - podzim – Švýcarsko - neúspěšná, dosaženo 6000m (špatné počasí)

2010 - zima –  Švýcarsko - neúspěšná - dosaženo asi 6000m (špatné sněhové podmínky)

2011 – podzim – Rusko - neúspěšné – dosaženo 6500 m (laviny)

2012 – podzim – Francie (4) – Nepál (2) - západním hřebenem - Pierre Jean Maurice Charlot + 6 na vrcholu 23.10.2012

2014 – jaro – Švýcarsko - neúspěšná - dosaženo asi 6050m (hluboký sníh)

2017 - podzim 7.10. - celá naše expedice - 2 západním hřebenem, zbytek prvovýstup S stěnou

 

28.4.2017

Přípravy pokročily a hlavně přibylo účastníků. Už je nás celkem 10 na kopec (to je už opravdu dost) a ještě zatím dvě trekařky. Je dost možné, že se pokusíme vystoupit ze dvou stran, ale to se asi uvidí až v BC. Stále počítáme s vlastním servisem v BC, ale pro tolik lidí už bude asi potřeba trochu větší společný stan a kuchyně a nějaký ten velký hrnec. Letenky máme na půlku září, tam a půlka října zpět. 

Pavel

 

Ahoj, 

na expedici se pomalu chystáme. Zatím to vypadá, že je nás 8 a ještě trekařská skupina. Pokud by měl ještě někdo zájem připojit se na trek, asi by to šlo. Ve fotogalerii mapa. 

Protože jsme navštívili Kanárské ostrovy, aby jsme si trochu zalezli i v zimě a protože fotky z expedice ještě nějakou dobu nebudou, přidal jsem do fotogalerie i nějaké obrázky právě z Kanárských ostrovů (únor).

28.2.2017 - Pavel

 

Vložena naše plánovaná cesta. Zatím se nepodařilo najít ale nikoho, kdo by touto cestou na vrchol vystoupil. V roce 2003 se o to pokusil Karel Plechač (CK World Trek), ale skončili ve výšce asi 5800 m (neověřeno). Hora je oficiálně otevřená teprve od roku 2002 a na vrchol došli asi 4 expedice - "jižním" hřebenem. Další informace sháníme.

Pavel  (20.1.2017)

Zatím je to jen plán, ale už se chystáme.

Pavel

© 2024; vrcholeni.cz vrcholenieee@vrcholenieee.cz počítadlo.abz.cz Správa stránek